SAÇ KAYBI NEDENLERİ

SAÇ KAYBI VE NEDENLERİ

Yoğun saç kaybı, kişi için oldukça stresli bir deneyim olabilir. Bugün bile, hala, yalnızca bazı tip saç kayıpları başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.


Saç kaybının birçok çeşidi vardır. Tıbbi nedenle saç dökülmeleri ile hormonal ve erkek tipi saç dökülmesi hariç genellikle görülen saç dökülmeleri, saçların beslenmesindeki yetersizlik nedeniyle ortaya çıkar. Bu tip dökülmeler kafanın herhangi bir bölgesinden genel dökülme şeklindedir.


Saç kaybı ikiye ayrılır: Nedbe (skar) dokusu nedeniyle saç kökünün bulunduğu cilt bölgesinin hasar görmesi sonucu gelişen saç dökülmesi veya cilt bölgesinin sağlam olmasına rağmen görülen saç dökülmesi.


Cilt bölgesinde bir nedbe (skar) dokusu oluşmuşsa bu cilt bölgesi geri dönüşümsüz olarak hasara uğramıştır ve bu bölgeden yeniden saç çıkmaz.


Bunun dışında değişik saç dökülmeleri vardır ve nedenleri birbirinden farklıdır. Bunlar, erkek tipi (androjenik – hormonal) saç dökülmeleri, saçın beslenme sorunu nedeni ile ortaya çıkan dökülmeler ve yalnızca saçlı kafa derisinin bir bölgesinden çok belirgin (para büyüklüğünde) saç dökülmesidir. (alopesia areata). Bu dökülmelerin değişik düzeylerde çözüm şansı vardır. Bazılarında neden ortadan kaldırılırsa, saçlar yeniden çıkmaya başlayabilir.


ANTROJENİK SAÇ KAYBI


Antrojenik alopesi en çok görülen saç kaybı şeklidir. Antrojenik alopesi hem erkekleri hem de kadınları etkileyen ortak bir sorundur. Ancak erkeklerde kadınlardan çok daha sık görülür.


Androjenik alopesi hormonal nedenlere bağlı iken son bilgiler kadınların farklı nedelere dolayı saç kaybı yaşadıklarını uğradıklarını ortaya koymuştur.


30 yaşın altındaki erkeklerin %47’sinde androjenik saç kaybı vardır. Görülme sıklığı, yaş ile doğru orantılı olarak artar. Kadınlarda20 yaşın üstündeki kadınların %19’unda da androjenik alopesi görülür.