SAÇ İNCELMESİ SORUNLARI VE NEDENLERİ

SAÇ İNCELMESİ SORUNLARI VE NEDENLERİ

EĞER SAÇ İNCELME YAŞIYORSANIZ 6 NEDENİ KEŞFEDİİN!


GENETİK
Aile bireylerinde saç dökülmesine yatkınlık saç dökülmesini tetikleyebilir Bu dihidrotestosteron (DHT) testosteron dönüşümü anne ya da babanızdan kaynaklanabilir..


GERİLİM VE TRAVMA
Stres testestoron seviyesinin yükselmesine dolayısı ile saç büyüme döngüsünün durmasına neden olabilir. Stres ayrıca hücreler arası kan dolaşımını kısıtlayarak saçın alması gereken besin ve vitaminleri almamasını sağlayarak saç dökülmesine ve saç incelmesine neden olabilir.


BESLENME VE DİYET

Ne yediğiniz saç incelmesinde önemli rol oynayabilir. Hayvansal yağlar yüksek tüketim, hızlı kilo kaybı ve sıvı protein diyeti amino asitler, biotin, demir, protein ve çinko eksikliği saç incelmesi ve dökülmede etken rol oynayabilir.Her biri sağlıklı görünümlü saçlar için gereklidir.


SAĞLIK SORUNLARI

Yaşadığınız birkaç temel sağlık sorunları da saç inceltme ve dökülme sorunlarına yol açabilir. Tiroid bezi sorunları ,kadınlarda doğal hormonal değişiklikler hamilelik ve menopoz döneminde bu sorunlara yol açabilir.


ÇEVRESEL FAKTÖRLER
Hava ve su kirliliğine yol açan etkenler,egzos, klor vs.kafa derisi ve saç üzerinde kalabilir..Bunlarda saçın beslenme döngüsünü etkileyerek dökülme ve incelemelere yol açabilir.


İLAÇ
Saç folikülü inanılmaz vücut değişimlerine inanılmaz duyarlıdır. Kemoterapi, tansiyon, diyabet, kalp hastalığı ve akne için (doğum kontrolü de dahil olmak üzere) kullanılan ilaçlar da saç inceltme ve dökülmesi için etken olabilir..