AŞIRI SAÇ DÖKÜLMESİ

Aşırı saç dökülmesi ile kastedilen nedir? Normalden nasıl ayırt edilir?





Günlük ortalama 50-100 tel saç dökülür. Bundan daha fazla olan miktarlarda aşırı saç dökülmesinden bahsedilir. Hasta saçını eline her götürdüğünde eline saçlarının gelmesinden, sabahları yastığında saç bulmaktan şikayet eder.


Saç dökülme tipleri ve bunların nedenleri nelerdir?

En sık karşılasılan saç dökülme tiplerinden biri telojen saç dökülmesi denen, aktif dönemdeki saçların hızlı bir şekilde dinlenme dönemine geçmesi ile oluşan dökülmedir. Kisi saçını tararken, banyo sonrası alıştığından daha fazla saçın dökülmesinden şikayetçidir. Sıklıkla ani olarak baslar. Zaman içinde dökülme şiddeti azalarak 6-8 ay sürebilir. Telojen saç dökülmesinin en sık nedenleri şunlardır:


*Yüksek ateş
*Çocuk doğurmak
*Çeşitli enfeksiyon hastalıkları
*Şiddetli stres
*Büyük ameliyatlar
*Tiroid hastalıkları
*Proteinden yetersiz beslenme
*Çesitli ilaçlar(kemoterapi ilaçları, beta bloker ve kalsiyum kanal blokerleri gibi tansiyon ilaçları, antidepresanlar, yüksek doz A vitamini gibi)
*Mevsimsel saç dökülmesi
*Demir ve çinko eksikliği


Androjenik saç dökülmesi(erkek tipi saç dökülmesi) diger sık nedenlerden biridir. Erkeklik hormonlarının neden olduğu bu dökülme tipi hem erkek hem de kadınlarda görülür. Alın saçlı deri çizgisi geriye doğru kayar, saçlar belirgin olarak incelir. Androjenik alopesinin rastlanma sıklığı yas ile beraber artar. Tüm erkeklerin %15’ inde tam kellik gelişmektedir. 30 yasın altında bunun olma olasılığı %1’dir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin başlama yası daha geç olmasına rağmen seyir çok daha hızlıdır. Androjenik alopesinin oluşmasında hormonlara aşırı hassasiyet, genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Stres her iki cinste de mevcut yatkınlığı arttırmaktadır.


Bir diğer dökülme şekli de Alopesia areata denilen yuvarlak alanlar halinde saçın bölgesel dökülmesidir. En sık ergenlik döneminde rastlanır. Gerçek nedeni bilinmemektedir. İmmunolojik mekanizmalarla saç büyüme dönemine girememektedir. Stres önemli bir faktör olabilir. Genellikle 18 ay içinde gerileyebilmekle beraber uzun yıllar sürebilme olasılığı da vardır. Alopecia areata bazen başka immunolojik hastalıklarla beraber olabilir(diabet, tiroid hastalıkları, vitiligo gibi).