SAÇINIZ DÖKÜLÜYORSA

Kadınlar da erkekler de saç dökülmesinden hoşlanmaz. Yaşı, cinsi, işi gücü, ekonomik durumu ne olursa olsun hiç kimse saç kaybını boş vermez! Ne var ki biz önemsedikçe saç kayb problemi büyüyor. Büyüyor çünkü, stres, alerji, kirli çevre, yanlış ürünler ve kimyasal kirlenme arttıkça saç kaybı hızlanıyor. Neticede, saç dökülmesi konusu, sağlık ve güzellik gündemimizin ilk maddesi olmaya devam ediyor.

Araştırmalar saç dökülmesinin kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü, 20 yaşın üzerindeki her kadının yaşamının herhangi bir döneminde saç dökülmesi nedeniyle tıbbî yardıma ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Peki, o zaman ne yapmalı, nasıl bir yol izlenmeli sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilmek için?


İÇTEN BESLE, DIŞTAN TEMİZLE!
Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız bir kuralı hiç unutmamalısınız: Saç kökünden beslenir, dışarıdan sadece temizlenip desteklenir! Saçlarınızı iyi beslemek için, işe doğru ve dengeli bir beslenme planı ile başlamalısınız. Saç bakımı ürünleri saçın yıpranmış görüntüsünde kısa süreli değişimler dışında pek yarar sağlamaz. Bu ürünlerle saçlarınızı daha temiz ve bakımlı tutabilir, dış etkilerin oluşturduğu yıpranmanın sonuçlarını bir süre gizleyebilirsiniz. 


Saç bakım ürünleriyle saçınıza sadece bir dış bakım sağlayabilirsiniz. Bir kez daha hatırlatalım: Saçınız için gerekli olan besin unsurları saça sadece kan yoluyla ulaşabilir, besin unsurlarını da doğal besinler ve besin destekleriyle sağlayabilirsiniz. Şampuanlar, kremler saçı tedavi etmez, beslemez, güçlendirmez, biyolojik yapısına etkili müdahalelerde bulunmaz. Dahası, bu ürünleri bilinçsiz ve sık kullanırsanız saçlarınıza zarar bile verebilirsiniz, bunu sakın unutmayın.


NE YAPMALI?

Sıradan basit saç dökülmelerini, sadece doğru beslenerek veya ihtiyacınıza uygun besin destekleri kullanarak ve saçlarınıza doğal ve sağlıklı ürünlerle bakım yaparak onların dökülmelerini ciddi ölçüde önleyebilirsiniz.


Ayrıca, saç dökülmelerinin hormonal, metabolik, mikrobik pek çok sebebi olabiliyor. Sorunun bir nedeni var mı araştırmalısınız. Saç dökülmesi sorununun, demir, çinko veya başka bir besin unsurunun yetersiz alımıyla ilişkili olup olmadığını öğrenmelisiniz. Yanlış planlanmış, dengesiz ve çok düşük kalorili diyetlerin özellikle hızlı kilo kayıplarının (şok diyetler) saçınızı dökebileceğini unutmamalısınız.
Sorunu, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerin saçınıza yalnızca kan dolaşımıyla ulaşabileceğini unutmadan çözmeyi denemelisiniz. 


Saçlarınızın dökülmesi beslenmenize ilişkin sorunlardan kaynaklanıyorsa, kalsiyum, çinko, selenyum gibi minerallerin; paraaminobenzoik asit, keratin, sistin ve tiyamin gibi besin unsurlarını ihtiva eden bazı hazır ürünlerin veya besinlerin ağız yoluyla alımı halinde yardımcı olabileceklerinden şüphe etmemeli, bunlardan akıllıca istifade etmeye gayret etmelisiniz...